Забронювати

5 традицій святкування Старого Нового року

На Русі Новий рік святкували з початком весни – у березні. На території України, яка перебувала у складі Великого князівства Литовського, а пізніше — Речі Посполитої, у 1362 році початок Нового року було встановлено на 1 січня і літочислення вели від Різдва Христового за юліанським календарем.

У ХVIII столітті більшість православних і протестантських країнах перейшли на Григоріанський календар, а отже й змістився Новий рік. Тепер його почали відзначати «за новим стилем» на 11 днів раніше ніж зазвичай. Російська імперія та російська церква зберігала старе «юліанське» літочислення аж до 1918 року, поки більшовики не перейшли на «григоріанський календар»!

Тому, ми й маємо два Нових роки – 1 січня за Григоріанським календарем разом з усім світом, другий – за Юліанським календарем.

1. Щедрий вечір та Маланка

Щедрий вечір, Васильєв вечір, або вечір Маланки святкують 13 січня, напередодні Старого Нового року. У цей день завжди готували найпишніші, найбагатші та непісні страви. Зірка застілля – кутя, причому вона також має бути максимально щедра. Готують ковбаси, млинці, холодець та інші жирні страви з олією, смальцем та салом. Можна використовувати молоко та молочні продукти. Коронна страва – порося чи свинина. Можна подавати вино, пиво та горілку. Саме все це відрізняє гуляння на Щедрий вечір від різдвяного. За столом збирається вся родина, і бажано в новому ошатному одязі.

2. Засівання

Традиція засівати будинки збереглася дотепер. Це можна було робити після опівночі, і засівати могли лише хлопці. Вони ходили по сусідах та родичах і бажали багатства та благополуччя. Вважалося, що засівання приносить достаток і добрий урожай наступного року. До речі, за традицією, навіть без засівання, першим у будинок у день Старого Нового року має зайти чоловік.

3. Ворожіння

Поки хлопці засівають, дівчата займаються ворожінням на нареченого та на долю. Традицій самого ворожіння дуже багато, і все залежить від регіону. Молоді дівчата збираються з подругами, гарно вбираються та веселяться. До речі, лише цього дня хлопці, які вже отримували відмову, можуть ризикнути випробувати долю ще раз. Вважається, що згода на шлюб у Щедрий вечір обіцяє довге та щасливе життя молодим.

4. Веселощі

Веселощі – обов’язкова умова Старого Нового року. Потрібно пробачити всі образи та вибачитися за свої помилки. І після цього у найкращих нових речах співати пісні та веселитися. Популярні карнавальні ходи у костюмах, а молодь співає щедрівки. Щедруючим прийнято дякувати грішми та частуванням.

5. А чого не можна робити?

Як і у всі церковні свята, у Старий Новий рік не можна сваритися та конфліктувати. Важливо залагодити всі старі конфлікти та не провокувати нові. Не можна носити старий і брудний одяг, щоб не тягти його в новий рік. Не варто носити й темні речі. Не можна прибирати і виносити зі хати сміття, а ще – давати і брати в борг або перераховувати копійки. Це погані прикмети. Якщо взяти у борг – доведеться проходити у боргах весь рік. А копійки та монети призводять до сліз.