Забронювати
Старий Новий рік

Старий Новий рік

Традиція святкування Старого Нового року в Україні сформувалася через розбіжності Юліанського і Григоріанського календарів. Різниця між ними – 13 днів, і саме тому Старий Новий рік святкують вночі з 13 на 14 січня.

Формально свято Старого Нового року виникло в 1918 році, коли уряд СРСР офіційно перейшло на григоріанське літочислення – «новий» стиль.

Але і це не все. У ці ж дні в Україні святкують День Маланки, а 14 січня – День Святого Василя. Обидва цих свята споконвіку супроводжувалися бурхливими народними гуляннями. В цей час люди традиційно переодягаються в фольклорних персонажів або тварин та беруть участь в обрядах. Найяскравіше ці традиції збереглися в селах Галичини і Буковини.

Швидше за все, святкування Маланки прийшло ще від дохристиянського звичаю. За церковним же календарем це день преподобної Меланії, яка приходить в Щедрий вечір погостювати. Поступово дві традиції тісно переплелися між собою в єдине свято.

Святкування Старого Нового року

Як і в Святвечір, під час Старого Нового року вся сім’я збирається на вечерю. Важливо, щоб удома було прибрано, а всі речі – вичищені. Крім того, потрібно було залагодити всі конфлікти між членами сім’ї і сусідами, щоб зустріти новий день в мирі та злагоді.

Якщо на Святвечір варять багату кутю, то на Маланку – щедру. Для цього її заправляють смальцем чи олією. Те ж саме стосується і застілля в цілому. На ньому присутні м’ясні та жирні страви. Адже не дарма вечір називається Щедрим.

В обрядових піснях всі бажають один одному багатства та благополуччя. Традиційно щедрувальників супроводжувала коза Маланка. В основному, це були ряджені хлопці, які бігали, танцювали, шуміли та намагалися «буцнути» господарів. А після того, як козу «вбивали» стрілки, завданням щедрувальників було оживити її веселими піснями та жартами.

Народні традиції та прикмети

Вважається, що в день Старого Нового року не можна вимовляти слово «тринадцять». Підрахунок дрібних монет принесе багато сліз. Не можна давати в борг, щоб не провести так весь рік. 14 січня не можна виносити з хати сміття, щоб не винести разом з ним щастя.

Туман в День Святого Василя – до багатого врожаю. Ясне і зоряне нічне небо – до великої кількості ягід, хуртовина – до горіхів, а паморозь на ранок – до меду.

У перший день після Старого Нового Року в будинок повинен спочатку зайти чоловік. Саме тому засівати ходили хлопці. Дівчата могли щедрувати лише під вікнами і до півночі. Вважається, що обряд засівання теж прийшов з дохристиянської традиції і був своєрідною даниною майбутньому гарному врожаю.

Рано вранці в селах спалювали заздалегідь підготовлених дідухів та стрибали через багаття. Це класичний обряд очищення від проблем минулого року.

Ще одна невід’ємна традиція ночі на День Святого Василя – святкові ворожіння. Дівчата намагаються побачити судженого. Для цього вони ховали свої гребені під подушки і звали судженого-рядженого. Вважалося, хто присниться дівчині в цю ніч – за того вона і вийде заміж.

Але і це не все. У той же день молоді хлопці намагалися вирішити ще одне питання: сватання. Вечір 13 січня – єдиний в році, коли можна було знову відправити сватів до дівчини, яка вже відмовила одного разу.

Запрошуємо усіх приєднатись до святкування Старого Нового року в СПА-готелі “Респект”.