Забронювати

Тустань – фортеця на скелях. Інформація перед відвідуванням

Руїни фортеці Тустань – унікальна історична пам’ятка. Археологи досі не можуть встановити точний час створення міста-фортеці. Перша письмова згадка датується 14 століттям, але розкопки підтверджують, що як мінімум за кілька століть до цього тут вже вирувало життя.

Ще в 9 столітті через Урицькі скелі проходив Соляний шлях. Тут був важливий митний і оборонний пункт білих хорватів. Звісно, фортеця часто піддавалася набігам, але її не змогли захопить навіть татаро-монгольські племена.

Тустань унікальна. Це не тільки неповторна гірська природа і цікава середньовічна спадщина. Річ в тому, що при будівництві фортеці робочі максимально використовували ландшафтні особливості. По суті, вони зробили скелі частиною міської архітектури. Навіть зараз по збереженим контурам та пазам дерев’яну забудову можна було б відновити на 90%.

Заповідник Тустань

У 1994 році територія комплексу офіційно стала історично-культурним заповідником державного значення. У 2005 році він відокремився від управління Львівського історичного музею і став самостійним комплексом зі своєю дирекцією.

На місцевості є три головних екскурсійні маршрути. Найкоротший перший проходить через центр з фортецею, а з вершини можна спуститися до священного джерела та відправитися до скелі Гострий камінь або до скель Суму. Найдовший маршрут розрахований на чотири години, але обіцяє незабутні і захоплюючі види.

У 1970 році саме на території Тустані зняли епічну драму «Захар Беркут». На скелях всюди зустрічаються так звані петрогліфи – наскельні зображення Сонця та інших символів. В історичному музеї знаходиться мініатюрний макет фортеці і безліч предметів, знайдених під час розкопок.

Що врахувати перед поїздкою?

Відстань від Східниці до Тустані – близько 8 км. Дістатися туди на автомобілі можна всього за півгодини. До речі, саме через Східницю пролягає найпопулярніший автомобільний маршрут до Тустані зі Львова.

Місто-фортеця працює щодня з 9-30 до 17-00 з листопада по березень або з 10-00 до 18-00 – з квітня по жовтень. Вартість повного квитка – 52 грн, пільгового – 26 грн. В ціну входить відвідування території заповідника і музею Тустані з безкоштовними екскурсіями.

Екскурсії по території всього скельного комплексу можна замовити окремо: від 100 до 250 грн, залежно від кількості осіб. Дату і час потрібно бронювати заздалегідь. Професійна зйомка також оплачується окремо.

У п’ятницю та на вихідних на території заповідника працює мотузковий парк «LaZanka». Повна вартість – 70 грн, а швидкісний спуск по канату – 50 грн.

Влітку проводяться фестивалі середньовічної культури і історичної реконструкції. Туди можна заявитися учасником або просто приїхати погуляти та набратися яскравих вражень. Перший захід такого роду на території пройшов ще в далекому 1914 році та був приуроченим до сторіччя з дня народження Тараса Шевченка.

А щоб не турбуватися через проживання, побутові проблеми та приємні розваги під час відпочинку, приїжджайте до нас! СПА-готель «Respect» подарує вам довгоочікуваний комфорт і найцікавіші програми!