Забронювати

Старий Новий рік у Карпатах

В Україні майже вся зима – святкова. Не даремно в народі є така приказка: «Від Романа до Йордана – українська рамадана». Більшу половину зимових свят ми вже відсвяткували, але лишилося ще декілька. І серед них Старий Новий рік, або Щедрий вечір, що відзначається вніч з 13 на 14 січня, який має свій неповторний шарм і свої звичаї.
Але чому це свято називають «Старий Новий рік»?

Колись на Русі Новий рік співпадав з весною. Його святкували 1 березня. Наші предки, на відміну народів, які вели літочислення спираючись на місячний цикл, поєднували Новий рік з пробудженням природи після зими. До наших днів дійшли тодішні новорічні обрядові пісні – веснянки. Це і є традиційний елемент святкування весняного Нового року слов’янами в давнину.

У 45 році до нашої ери, римський імператор Юлій Цезар запровадив новий календар. За порадою астрономів, він узгодив тривалість року із рухом Землі довкола Сонця і постановив, що рік матиме 365 з четвертиною доби.

Юліанський календар на території сучасної України започаткував московський цар Петро І. Він наказав замінити тодішній слов’янський 7208 рік, який вів своє літочислення від створення світу, на 1700 рік. Відтак частина українських територій, які входили до складу Московії, за наказом царя почали святкувати Новий рік не 1 березня, а 1 січня. І не 7208 рік, як велося з давніх давен, а 1700 рік.

Та пригоди з датою святкування Нового року не завершилися. Коли народи під Російською імперією звикали до Юліанського календаря, в Європі з 1582 року почали запроваджувати новий – Григоріанський календар.

В Україні нове літочислення було введено у 1918 році Українською народною радою. 16 лютого 1918 року стали вважати 1 березня 1918 року. Таким чином, святкування Нового року за Григоріанським календарем змістилося на 14 днів. Радянський Союз також «жив» за новим літочисленням увівши згодом у традицію новорічних святкувань Діда Мороза та Снігуроньку. Але ж звичка святкувати Новий рік за Юліанським календарем, чи як ми кажемо за старим стилем, збереглися. Люди пам’ятали інше свято, які відзначалося на 14 днів пізніше. Ось так і виник Старий Новий рік зі старими звичаями і традиціями відмінними від новорічних.

У Карпатах Старий Новий рік має особливу атмосферу. Тут збереглися як дохристиянські традиції так і старі церковні. Старий Новий рік має цілу низку поєднаних між собою обрядів: Маланки і Щедрого вечора, Василя і Нового року, щедрівок і засівання, ворожіння і заручин. Це неповторні і атмосферні народні традиції, які зберігаються у Карпатських хатинках протягом століть. На Галичині збереглися старі звичаї, тому приїхавши на Старий Новий рік у Карпати ви пірнете в атмосферу чародійного минулого.
Зустріньте свій Старий Новий рік у кращих карпатських традиціях, які зібрав для вас східницький СПА-готель «RESPECT».

Залиште міську метушню, біганину, родинні клопоти і пориньте в затишну атмосферу, в світ щастя спокою та комфорту.

З Новим Старим роком Вас!