Забронювати

Водохреща, Йордан, Богоявлення Господнє

19 січня в Україні святкують Водохреща. Саме так називаються всі народні святкування, які проходять в день Богоявлення Господнього. Християнські традиції тісно переплітаються тут з язичницькими.

Водохреща – третє і останнє велике свято в новорічно-різдвяному циклі. Його відзначають і в православній, і в греко-католицькій традиції. Вважається, що саме це свято присвячене таїнству Святої Трійці, адже Бог проявляється відразу у всіх трьох іпостасях: Отця, Сина і Святого Духа.

Хрещення Господнє – одне з найдавніших церковних свят. Його відзначали ще за часів апостолів. Тоді його називали епіфанія або теофанія: явлення або Богоявлення, відповідно. Також воно називалося Святі Світи, Свято Світів або просто Світи, адже саме в цей день Бог виявляє світу Світло Неприступне.

Хрещення прямо пов’язане з водою. Саме поняття «хрещу» прийшло з грецької і означає «занурюю у воду». Вода дає життя всьому. Саме від неї залежать всі живі істоти. Але вода може не тільки створювати, а й знищувати. Адже саме Великим потопом Бог вже одного разу зруйнував людське зло. Таким чином вода має як цілком реальне прагматичне, так і символічне сакральне значення.

Розмаїття традицій

Всі три синоптичні Євангелія сходяться в тому, що в день хрещення на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба. Євангеліє від Іоанна говорить ще і про те, що хрестили Ісуса у водах Йордану, а про зішестя Святого Духа свідчив безпосередньо Іоанн Хреститель.

У 30 років Ісус прийшов до Івана в Віфавар, і той всенародно засвідчив пришестя месії. Але точне розташування місця хрещення невідомо. Різні переклади розходяться в думці, на якому березі воно розташовувалося. На Мадабській карті 6 століття його відзначили на західному узбережжі Йордану навпроти Єрихону. Однак згідно з думкою більшості джерел, берег все ж був східним. Втім, з тих пір річка змінила своє русло, тому в даний момент місце хрещення Ісуса в будь-якому випадку швидше за все знаходиться на суші.

Спочатку святкування Богоявлення Господнього прив’язане до 6 січня. Але у різних традицій є свої особливості:

  • Частина православних церков дотримуються григоріанського календаря і святкують Богоявлення 19 січня. Деякі ж, включаючи Константинопольську, відзначають Хрещення Господнє за новоюліанським календарем 6 січня.
  • У деяких римсько-католицьких церквах Хрещення приурочене до Богоявлення. Тобто через тиждень (13 січня), а після реформи Другого Ватиканського собору – в найближчу неділю.
  • У давньосхідних церквах святкування Хрещення Ісуса і його Народження пов’язані в єдине свято Богоявлення.

Народні традиції майже не відрізняються. Повсюди в храмах і церквах поширене водосвяття: коли напередодні кожен може освятити принесену воду. У святковий день освячується вся вода в річках та інших джерелах. Хода до них за традицією називається хресним ходом на Йордан. Вважається, що після цього вода набуває цілющих властивостей, які зберігає протягом року. Її використовують для очищення, оздоровлення, лікування хвороб тіла і душі, для позбавлення від негативу та проблем.

Народні прикмети

Звісно, святкування Хрещення швидко обросло прикметами. Наприклад, вважається, що якщо погода в цей день була холодною і ясною, все літо буде сухим. Якщо ж сніжною і похмурою – це до рясного урожаю. Причому якщо небо буде похмурим тільки на сході – це до великої кількості жита, якщо на півдні – до проса, а якщо на півночі – до гречки.

Якщо під час освячення водойм піде сніг, то будуть добре роїтися бджоли. Якщо в цей день випав іній, то пшеницю потрібно висаджувати в той же число відповідного місяця. Якщо ніч вдалася зоряної – це до ягід та грибів.

Запрошуємо усіх приєднатись до святкування Водохреща в СПА-готелі “Респект”.