Забронювати

Коли святкувати Різдво?

Різдво Христове – це символ народження усього доброго, світлого та милостивого.

Досі достеменно не відомо, коли народився Христос. В різні часи християни святкували його 25 грудня, 6 січня, 20 травня, 20 квітня, 17 листопада і навіть 25 березня.
У І столітті Різдво тривалий час відзначали з Богоявленням 6 січня за тодішнім офіційним літочисленням – «юліанським календарем». У перших століттях християнства Богоявлення означало не тільки хрещення Ісуса Христа, а і його фізичну появу на Землі, тобто його народження.

З часом, у 431 році на ІІІ Всесвітньому церковному соборі було прийнято рішення святкувати Різдво 25 грудня. Церковні клірики дослідили, що у Хронографі 354 року серед списку римських консулів записано, що Христос народився 25 грудня, у п’ятницю, 15 дня нового місяця. Там також вказано, що ця дата була святковою для літургійного служіння у Римі.

Через шість століть, у 1054 році відбувся розкол між церквами – католицькою та правовірною, або як його ще називають «Велика схизма». З того часу християнство ділиться на західний – з центром у Римі, та східний – з центром у Константинополі, обряди.

Ще через п’ятсот років, у 1582 році, в більшості країн Європи було запроваджено Григоріанський календар, який вважається більш точним порівняно з Юліанським, що був введений Юлієм Цезарем ще 1 січня 45 р. до н. е. Проблемою «старого літочислення» стало зміщення рівнодення. За шістнадцять століть виникла різниця в 10 днів. Дата весняного рівнодення є важливою для визначення дати Великодня, а тому це створювало проблеми для церкви. Згідно з нововведенням у 1582 році Папою Римським Григорієм XIII, після 4 жовтня відразу настало 15 жовтня. Цього дня в Італії, Франція, Іспанії, Португалії та Речі Посполитій (зокрема, й на території України) було запроваджено григоріанський календар. Різні країни в різний час переходили на григоріанське літочислення. Найпізніше це зробили греки, у 1924 та Єгипет – у 1928 роках.
В наш час, Римська, більшість протестантських, а також більша частина православних церков на чолі з Вселенським патріархатом відзначають Різдво 25 грудня за новим стилем. І лише кілька церков східного обряду, які функціонують на територіях, які колись були під Російською імперією, з 1918 року живуть за «григоріанським календарем», а релігійні свята відзначають за старим стилем – «юліанським календарем». Святкування ж 25 грудня вони назвали католицьким Різдвом. Найоригінальнішою є Вірменська апостольська церква, яка, за традиціями першого століття, відзначає і Різдво і Богоявлення в один день – 6 січня.

Цікаво, що у наслідок неточності «юліанського календаря» та різниця у днях призвела до того, що у ХХІ столітті ми святкуємо Різдво на день пізніше – 7 січня. А з 2101 року Різдво за «старим стилем» має зміститься ще на один день.

То коли ж святкувати справжнє Різдво запитаєте ви?

В Україні, з 2016 року вихідними днями є і 25 грудня і 7 січня. Можливо, з часом, ми святкуватимемо це чудове свято разом з усім світом. А можливо у нас буде два свята – Різдво 25 грудня і Старе Різдво 7 січня.

З 24 грудня у всьому світі спадає ділова активність, бо люди готуються до зустрічі усього доброго, світлого та милостивого. І якщо Ви не хочете помилитися у даті святкування Різдва, то скористайтесь цим. Відпочиньте від клопотів і наберіться сил та енергії на новий етап свого життя, бо символом Різдва є – народження нового. В Карпатах, у курортному готелі «RESPECT», уже кілька років пропонують своїм гостям традиційні святкування за новим і старим стилем. І тут ви точно не помилитесь з датою Різдва Христового!