Забронювати

Свято Івана Купала. 6 цікавих традицій

Івана Купала – стародавнє слов’янське свято, яке збереглося з язичницьких традицій. Воно безпосередньо пов’язане з серединою літа – сонцестоянням. В цю ніч на Русі збирали цілющі трави, шукали папороть, стрибали через очищаючі багаття та купалися.

Святу, яке традиційно відзначають з 6 на 7 липня, вже набагато більше 2 тисяч років. Але це чи не єдиний старовинний язичницький обряд, який дійшов до нас майже без змін та на який не вплинуло християнство.

Говорячи про святкування Івана Купала, можна відзначити 6 основних та найцікавіших традицій, які в тому чи іншому вигляді збереглися до цих пір:

  1. Дівчата плели величезні вінки з диких трав і квітів, а вночі запускали їх із запаленою свічкою по річці та пророкували долю. Традиційно використовувалися тонкі гілки берези та дуба, папороть та барвінок, базилік та ожина, герань та троянда. Всього в вінку мало бути більше дванадцяти видів трав, і випадкових серед них не було, адже кожна символізує щось своє. А сам вінок – безперервне кільце, яке пророкує майбутнє.
  2. Після заходу сонця повсюдно на підвищеннях розкладали величезні очищаючі багаття у вигляді гігантської піраміди. Гілки збирали всім селом. А в центр ставили смоляну бочку або жердину з колесом. Купальське вогнище обов’язково розпалювали природним чином – тертям. Всю ніч біля багаття танцювали, співали, водили хороводи і стрибали крізь вогонь для очищення, оздоровлення та захисту.
  3. Вважалося, що всі водойми до Івана Купала стають священними та чистими. Адже в цю ніч вся нечисть виходить на поверхню, а значить вода набуває містичних властивостей. Це стосувалося навіть роси, якою вмивалися вранці. Вода з вогнем тісно пов’язані в єдиний культ священних стихій. Адже не дарма за легендою саме в цю ніч грали весілля Купала та Марени – символів вогню і води, чоловічого і жіночого начала.
  4. Головна інтрига на Івана Купала – пошуки папороті, який цвіте тільки в цю ніч. Містична квітка обіцяє щасливчику, який її відшукає, удачу і небачені чарівні здібності. Наприклад, бачити скарби крізь землю, обертатися на невидимку, керувати водою або розуміти мову птахів і звірів. В ту ж ніч свій урожай збирали травниці та знахарки. Робити це потрібно було потайки, вночі і без натільного хреста.
  5. У містичний святковий день процвітало ворожіння. Наприклад, після заходу сонця в таз з водою кидали камінець і загадували бажання. Якщо кількість кіл парна – значить, воно збудеться. Вважалося, що в який бік попливе вінок по річці – звідти дівчині чекати нареченого. А ворожіння на папороті допомагало вибрати претендента. На кілька гілочок загадували кілька залицяльників. Після цього гілочки опускали на дно, і яка спливе першою – того і вибирати.
  6. Не забували слов’янські предки і про практичну сторону питання. На Івана Купала захищали пасовища освяченою вербою, охороняли надої і урожай за допомогою кропиви, захищалися від нечисті голками та вуглинками з купальського вогнища.

У СПА-готелі «Respect» ви якраз зможете поєднати корисне з приємним. Мальовнича природа Карпатських гір створена для колоритних святкувань в неповторній атмосфері. І все це – разом з оздоровленням та довгоочікуваним релаксом.