Забронювати

ТУСТАНЬ: подорож крізь століття

Відпочинок в українських Карпатах – чудовий спосіб урізноманітнити своє дозвілля, отримати нові враження та ще й зміцнити здоров’я. Окрім атмосферного відпочинку, оздоровчих та лікувальних процедур у СПА-готелі «Респект Карпати», своїм гостям ми рекомендуємо відвідати унікальні туристичні та історичні об’єкти, зокрема – наскельну фортецю Тустань. Ця екскурсія буде цікава не лише дітям і дорослим, які хочуть побачити скельні пейзажі неймовірної краси, але й любителям історії та мандрівникам.

Фортеця Тустань розташована на скелях Острий Камінь, Камінь та Мала Скеля, яким близько 55 млн. років. Залишки фортеці є унікальними і не мають аналогів у світі, тому Тустань разом з Урицькими скелями включено до складу Державного історико-культурного заповідника.

Історія створення Тустані обросла численними легендами та історіями про найдавніших мешканців скель – міфічних велетнів, один з яких за свої зв’язки з нечистими силами, сам перетворився на скелю. Дивні форми кам’яних гігантів наштовхнули дослідників на такі назви, як «Чотири велетні», «Орел», «Три пальці», «Чотири списи».

В III тисячолітті до нашої ери Урицькі скелі прихистили племена язичників, що творили тут свої ритуали та приносили жертви богам природи. В той час на скелях з’явились магічні петрогліфи, серед яких солярний знак займав найбільш поважне місце – таким чином наші пращури лишили нам згадку про часи, коли сонце, вода, вітер, камені складали основу людського світосприйняття. З культом Бога Сонця пов’язують і повалені стовпи-менгіри, які можна побачити в Тустані й сьогодні.

Фортифікаційний комплекс на скелях був заснований у ІХ ст. племенами білих хорватів, як оборонний та митний пункт: повз Тустань проходив Соляний шлях, яким перевозили сіль з Галичини до країн Центральної Європи. Пізніше Тустань стало прикордонним та митним центром між Галицько-Волинським князівством та Угорщиною.

В історичних джерелах фортеця вперше згадується в літописі Янка з Чарнкова – підканцлера короля Казимира Великого (1333 – 1384 рр.).

Свого часу тут побували Данило Галицький, Казимир Великий, І. Вагилевич, І. Франко, Леся Українка. Фортеця територіально відноситься до національного парку “Сколівські Бескиди”, саме тут в 1970 році знімали фільм “Захар Беркут” за однойменною повістю Івана Франка.

Фестиваль «Ту Стань»

Щороку, на початку серпня, тут відбувається триденний фестиваль давньоруської та середньовічної культури «Ту Стань!». Під час заходів знавці історії можуть знайти принагідну аудиторію для своїх лекцій, а туристи — просто приємно провести час, долучитись до веселощів і відчути історію своїми руками. Тут і реконструкція баталій воїнів-русичів з ворожими племенами, і лицарські турніри, і демонстрація стародавніх ремесел, і виступи фольклорних колективів, і етно-дискотеки, а ще екскурсії, різноманітні майстер-класи, лазерне та вогняне шоу, ватра, і кінопоказ. А ще під час фестивалю можна скуштувати середньовічні страви: смажене м’ясо з картоплею, гаряче вино, ель і т.д.

Що подивитися

  • Музей історії міста-фортеці Тустань;
  • Дерев’яна церква святого Миколая 1911 року – пам’ятка архітектури місцевого значення;
  • Центр локальної історії “Хата у Глубокім”;
  • Тустанські скелі;
  • Петрогліфи та ритуальні вівтарі язичницьких часів;
  • Рештки муру, склепіння, сходи, печери та колодязь;
  • Пази та вруби в каменю, на яких базувалась дерев’яна споруда, зливаючись зі скелями в монументальному комплексі;
  • Продовбані в скелях цистерни-збірники, призначені для збору дощової води, яка проходила очищення піском та хвойними гілками.

Тустань віртуальна

За допомогою аерофотозйомоки та лазерного сканування скель було створено 3D-модель Тустані, яка дозволяє уявити тривимірні поверхні скель і дерев’яної забудови фортеці.

Як дістатися

Тустань знаходиться в селі Урич Сколівського району Львівщини в шести кілометрах від курорту Східниця. За легендою, селище Східниця було засноване після вторгнення монголо-татарів. Після відступу орди, населення навколишніх сіл, яке сховалося від загарбників, зійшлося в долині річки і заснували нове поселення.

До заповідника можна дістатися власним автомобілем (GPS: 49.191932, 23.409359), або замовити трансфер в СПА-готелі «Респект Карпати». Також сюди курсує громадський транспорт зі Стрия, Східниці, Трускавця та Сколе.