Забронювати

Як святкувати Нове Різдво

Різдво 25 грудня?

Зовсім скоро 25 грудня – день коли більшість християн світу святкуватимуть Різдво – народження Ісуса Христа. Українці традиційно відзначають це свято 7 січня, та, з різних причин, багато хто вже починає відзначати «нове», або як його в народі ще називають – Католицьке Різдво.

Причиною святкування найвеличнішого християнського свята у різні дні є розбіжність між світовим християнством і російською православною церквою у використанні календарів. Переважна більшість країн живе і святкує Різдво за Григоріанським календарем 25 грудня, а країни, де панувала російська церква, живуть за Григоріанським календарем, а релігійні свята відзначають за старим – Юліанським. Через це і маємо такі відмінності. Тому 25 грудня це не Католицьке Різдво! Його правильно називати Різдво за Григоріанським календарем, оскільки багато православних країн, і у першу чергу грецька православна церква, святкують Різдво саме 25 грудня.

Які ще є відмінності у святкуванні Різдва?

В українській традиції Різдво – це насамперед Свята вечеря в родинному колі, де мають бути 12 пісних страв з кутею, колядки та вертепи.
Наші сусіди, які святкуватимуть Різдво 25 грудня встановлюють шопки – макети віфлеємської стайні з тваринами, що оточували Діву Марію і Йосипа при народженні малого Ісуса та царями, які прийшли вітати Боже сімейство.

Після появи на небі першої зірки, християни західних країн збираються за святковим столом. У них це найвеличніше свято року. Навіть важливіше за Новий рік! Страви, як і у нас, дозволяються тільки пісні – риба, фрукти, овочі, горіхи, каші. Всього страв має бути 12 (за кількістю апостолів). Для прикладу у греків традиційною різдвяною стравою є голубці — лаханосармадес. На стіл подають різдвяний хліб, який називають христопсомо, масляний пиріг, соління і компоти з сухофруктів. Різдвяними стравами греків також є печена індичка, яка начинена рисом, каштанами і родзинками і варена солодка пшениця. У пиріг Святого Василя, який називається Василопіту, запікають монетку. Існує повір’я: хто знайде монетку, той буде щасливим увесь наступний рік.

Перед тим, як вечеряти 24 грудня, християни західних країн читають уривок з Євангеліє, де описується народження Христа і кожен учасник Святої вечері молиться Богу.
На відміну від звичної нам традиції, на завершення Святої вечері за Григоріанським календарем, усі присутні ламають Різдвяний хліб і передають один одному – за аналогією з подіями описаними у Біблії, коли Христос ділився їдою зі своїми учнями. А ще загадують бажання.

Після завершення Святої вечері заборонено прибирати зі столу їжу до самого ранку. Тут є різниця у причинах залишку їжі: українці вірять, що духи наших рідних прибудуть на Святу вечерю, а наші сусіди вважаються, що ті, хто ігнорує цю заборону, накликають на себе злидні.

Наступного дня, 25 грудня, дозволяється вживати індичку і м’ясо.

Саме на Різдво у наших західних сусідів прийнято дарувати подарунки: теплі шкарпетки, шарфи, рукавиці, пледи – усе, що може зігрівати Вашого ближнього під час зими. Також вітаються подарунки зроблені своїми руками. У більшості християнських країнах ці подарунки приносить Санта.
Під час святкування Різдва 25 грудня виконуються колядки, а діти ходять по сусідах співають і читають вірші. У католицьких країнах, на відміну від України, чітких правил колядок немає. Католицька церква до колядок ставиться досить стримано, оскільки вважає їх язичницькими.
Як і під час святкувань Різдва у січні, так само і 25 грудня не можна займатися важкою фізичною працею, прибирати житло і займатися рукоділлям, носити старий одяг, сваритися, ображатися і пліткувати, а також відмовляти в допомозі та милостині.

З Новим Різдвом Вас, друзі!

Здоров’я і радості у Новому році!