Забронювати

Ґасова лампа – світовий винахід

Відпочинок в Карпатах може бути не лише корисним, але й цікавим. СПА-готель «Респект Карпати» дарує своїм гостям не лише оздоровчий відпочинок на бальнеологічному курорті Східниця, але й великий спектр цікавих локацій, щоб наповнитись новими враженнями, знаннями та емоціями.

Чи знаєте ви що

Сиру нафту на Галичині добували здавна. І саме Східницю можна назвати батьківщиною нафтовидобутку. Тут її називали ропою і використовували як мастило для коліс возів або у лікувальних цілях, аж до середини ХІХ ст. Її спершу навіть продавали у аптеках. А як це було? – описав у своїй повісті Іван Франко, яка називається «Борислав сміється».

З часом аптекарі побачили, що нафта не тільки лікує рани і змазує колеса, але й горить. У 1852 р. бориславський корчмар Абрахам Шрейнер запропонував власнику львівської аптеки “Під золотою зіркою” Петру Міколяшу переробити ропу на…горілку. Ця ідея наштовхнула аптекарів Йогана Зега та Ігнація Лукашевича спробувати очистити ропу через дистиляцію. У 1853 р. аптекарі розробили метод хімічної очистки нафти. Продукт, який появився назвали ґас. Перші досліди з ґасовими лампами супроводжувалися потужними вибухами і опіками.

— «Через біль та головокружіння від чадних газів я часто навіть непритомнів. Через плями від нафти на моєму одязі люди уникали мене, вважаючи диваком», — писав Йоган у спогадах. У 1853 році Йоган Зег отримав австрійський патент на даний винахід. Роком пізніше на Всесвітній виставці у Мюнхені Зегу вручили грамоту за довершене очищення нафти.

Бляхар Адам Братковський вдосконалив ґасову лампу пристроєм регулювання ґніту та скляною оболонкою. Перша ґасова лампа була схожою на олійну, але мала більший резервуар із товстої бляхи, а верх–зі слюди; давала рівне полум’я без кіптяви, світила набагато яскравіше і була економнішою.

Абрахам Шрейнер, зрозумівши, що ідея отримання дешевої горілки не вдалася, прихопив зразок лампи і подався до Відня, де продав його підприємцю Рудольфу Дітмару. Той вдосконалив лампу і розпочав її промислове виробництво і продаж.

Ґасова лампа почала широко використовуватись спочатку в Австрії. У Відні такими лампами освітили вокзал та шпиталь, після чого за нею закріпилася назва «віденська лампа». Згодом вона швидко підкорила Європу і Америку.

Після винайдення ґасу видобуток нафти в околицях Борислава, що неподалік курорту Східниця, зростав шаленими темпами. Почався інтенсивний видобуток нафти з впровадженням передових методів буріння за участю американських, французьких, канадських фірм. Упродовж короткого періоду часу Галичина в один момент стала нафтовою столицею світу.

Проте, з ростом видобутку на техаських і кавказьких нафтопромислах, Галичина поступово втрачала свої позиції. На початку ХХ ст. у Галичині видобували 5% світової нафти і вона посідала третє місце після США і Росії.

Ігнацій Лукасевич майже до кінця життя досліджував нафту. Він намагався розпочати свій бізнес розробкою нафтових родовищ, спочатку жив у Бориславі, згодом переїхав до Дрогобича. У 1854 року заснував першу в Європі нафтову копальню в селі Полянка біля м. Кросно в Польщі. Відтак поляки належно оцінили старання Лукасевича і саме тут створили його музей.

Йоган Зег був талановитим винахідником, але не мав спритності бізнесмена. Він так і не зумів скористатися матеріальними плодами свого винаходу і після фінансової скрути і пожежі у крамниці, яка забрала життя дружини та її молодшої сестри, Зег повернувся до фармацевтики.

У 2021 році неподалік курорту Східниця, у місті Борислав на Львівщині було урочисто відкрито аптеку-музей і пам’ятник першому винахіднику переробки нафти і ґасової лампи Йогану Зегу.

Тож розвиток нафтового бізнесу розпочався у Східниці!