Забронювати

Старий Новий рік: традиції і звичаї

І скільки б ми не називали його Старим Новим роком, традиційні святкування в ніч з 13 на 14 січня далекі від звичних нам новорічних забав. Це свято, а точніше кілька поєднаних між собою традицій, є особливими.

Отже, як святкують Старий Новий рік в Україні?

Усі святкування розпочинаються 13 січня з соломяного Дідуха. Це символ, добробуту, злагоди, багатства і оберіг роду. Традиція прикрашання Дідуха сягає язичницьких часів і є дохристиянським обрядом. Наші предки вірили, що з Дідухом у хату приходять святковий настрій, мир і духи померлих пращурів, які оберігають житло від негараздів.

Щедрий вечір – дохристиянська традиція, яка передбачає спільну родинну вечерю. На столі мають бути дванадцять страв включно з багатою кутею. На відміну від Різдвяного Святвечора, староноворічна вечеря включає м’ясо і м’ясні вироби. У цей вечір за столом лунають спеціальні обрядові пісні – щедрівки:

Ой летіла сива зозуленька!

Щедрий вечір, добрий вечір,

добрим людям на здоров’я!

В цей святковий вечір можна було залагодити сварку чи конфлікт. Сусіди і родичі приходили миритися, щоб «Новий рік зустріти в мирі і злагоді». Юнаки, котрим раніше було відмовлено у сватанні мали шанс вдруге спробувати свого щастя. Існує повіря, що в цей вечір в хату має першим зайти чоловік. Тому щедрівки були парубочою справою.

Відразу після Щедрого вечора розпочинається свято Маланки. І хоча, це свято є християнським і присвячене преподобній Меланії, яка жила у IV столітті, в українській традиції святкування також містить дохристиянські обряди. Молодь у цей вечір водить «козу», щедрує і відтворює міфічну історію, як змій викрав красуню Меланію, а Василь її врятував і одружився з нею. Це веселий маскарад, який у давні часи можна було побачити по усій Україні.

Ворожіння. Ніч з 13 на 14 січня є магічною. Тому у цей час дівчата вдаються до ворожіння. У різних регіонах України традиція ворожіння є різною. Проте, усе зводиться або до вгадування нареченого, або до статків і багатства. У цю ніч люди бажали один одному миру і процвітання і ворожили про це ж.

Як тільки наступало 14 січня, українці починали відзначати свято Василя. І тут є поєднання релігійного і дохристиянського. Церква відзначає у цей день архієпископа Кесарії Василя, який жив у Каппадокії (нині Туреччина) у IV столітті. Проте, українці відзначають свято Василя засіванням. Це улюблене свято дітей, оскільки посівальники, що засіяли домівку господаря зерном отримують гостинці і гроші. Традиції засівання, можливо, найкраще збереглися по усій Україні до наших днів. І в цей день звучить новорічна обрядова пісня:

Сію, сію, посіваю.

З Новим роком вас вітаю.

Щоб сей рік було більше, ніж торік.

Гостинно запрошуємо Вас зануритися в атмосферу щедрого Старого Нового року у Карпатах. Подаруйте собі гарний настрій, збагатіться позитивними емоціями, відчуйте справжню атмосферу свята та галицьку гостинність і просто відмінно проведіть час у комфортному і затишному СПА-Готелі «RESPECT». Додайте до церковних та дохристиянських традицій святкування Старого Нового року ще й обряд відновлювальних СПА-процедур, які на відміну від ворожіння, на 100% допоможуть краще «причарувати» кохану людину😉

Ми цінуємо народні традиції!

Зі Старим Новим роком!