Забронювати

Скелі Довбуша – містичний куточок Карпат

Сімейний відпочинок в українських Карпатах – чудовий спосіб отримати нові враження, відчути дух таємниць, яким не судилося бути розгаданими, та ще й зміцнити своє здоров’я. Окрім атмосферного відпочинку, оздоровчих та лікувальних процедур у СПА-готелі «Респект Карпати», своїм гостям ми рекомендуємо відвідати оповитий легендами куточок Карпат, потужне місце сили з таємничою енергетикою – Скелі Довбуша.

Скельно-печерний комплекс «Скелі Довбуша» (або Бубнинські скелі) – унікальна пам’ятка історії та природи, яка лежить на висоті 668 м над рівнем моря та має площу 100 гектарів. Це скелясті виступи пісковиків заввишки до 80 м, що утворились більше 70 млн. років тому на дні палеогенового моря. Кам’яний лабіринт завширшки 200 м розміщений на південний захід від міста Болехів неподалік села Бубнище. Навколо основного скельного масиву розкидано багато валунів різних розмірів та форм. Скелі Довбуша – це гірська система, що склалася з 22 скель. Вони мають власні назви: Голець, Морда Лева, Колобок, Вітрило, Бивачка, Тюльпан, Відьма, Хвіст Дракона, Шуршун та ін.

Серед місцевих жителів побутує декілька легенд, зокрема, що назва пішла від звуку бубна, в який били селяни при наближенні монголо-татарських орд, але інша легенда переповідає долю дівчини, яка попросила прихистку в скелі під час наступу монголо-татар. Коли військо відступило, дівчина піднялася на гору і звідти подавала людям сигнали про небезпеку за допомогою того ж бубна.

Скелі Довбуша насправді багаті на історичні події. Тут в різні періоди було і стародавнє святилище, і напів-фольклорна фортеця княжої доби, і навіть твердиня опришківського руху, який використовував печери під сховище. Унікальний скельний комплекс названий на честь легендарного опришка -Олекси Довбуша. За легендою Олекса був наділений чаклунською силою, яка відновлювалася серед цих скель. З різних джерел складається історія загибелі ватажка опришків, який був смертельно поранений чоловіком колишньої коханої Дзвінки, яка за свою зраду перетворилася в скелю. А тіло народного месника було четвертувати і розкидано по Карпатам, тому і Скелі Довбуша існують не тільки в Бубнищі. Місцеві легенди розказують, що один з каменів – це серце Олекси. Вважається, якщо до нього доторкнутися і загадати бажання, то воно обов’язково здійсниться. Інші легенди оповідають, що кам’яні велетні охороняють таємну печеру з золотом Олекси Довбуша. Вхід у сховок прикриває камінь і його можна відчинити лише особливим закляттям.

У X–XVII століттях до н.е. на цьому місці існувало язичницьке святилище – палеообсерваторія. Після поширення тут християнства, на місці поганської святині, ймовірно, виник невеликий печерний давньоруський монастир – скит, а невдовзі – сторожова фортеця (одна з твердинь, якими галицький князь Ярослав Осмомисл, за словами автора “Слова о полку Ігоревім” підпер Угорські гори), яка пережила монголо-татарську навалу й проіснувала до XVI століття. В скелях видовбані три печери, є рештки мурованого склепіння, є сліди колодязя, валу та рову. Відомо, що ці печери раніше використовувались як скельний монастир, а пізніше мали оборонно-фортечне значення.

Тут є «Чортова ущелина» ширина якої близько 20 сантиметрів. Якщо вірити легенді, хто крізь неї пройде позбутися гріхів. В кам’яній скелі знаходиться старовинний колодязь глибиною 6 метрів, до якого можна дістатися сходами.

Про Бубнище свого часу писав Іван Франко у своєму творі «Бубнище», Михайло Грушевський визначив Скелі Довбуша, як оборонний скельно-печерний комплекс.

Як дістатися

Скелі Довбуша розташовані в урочищі Бубнище, неподалік від с. Бубнища Івано-Франківської області (координати GPS: 49.04334 23.681653). Відстань від курорту Східниця приблизно 70 км. За відсутності власного транспорту можна скористатися послугами трансферу. Плануйте свій відпочинок в СПА-готель «Респект Карпати» та вирушайте в історичне місце, яке подарує вам багато позитивних емоцій.